Aké má kuskus účinky na naše zdravie?
Ak milujete cestoviny, no zároveň potrebujete, aby bol váš jedálniček čo najzdravší, kuskus je pre vás ideálna voľba, pri ktorej sa vlk nasýti a ovca ostane celá. Pri pravidelnej konzumácii tejto ľahkej cestoviny môžete postrehnúť napríklad aj nasledujúce zdravotné benefity:
Lepšie trávenie
Vláknina je všeobecne odporúčaná pri chronických problémoch s ťažkým trávením a zápchami. Pomáha strave napredovať tráviacim traktom plynulo a hladko, zároveň črevá aj jemne prečisťuje a zabraňuje tak usádzaniu patogénov, ktoré môžu v dlhodobom horizonte spôsobiť aj polypy či rakovinu. Tiamín je tiež vhodný pri podráždenom žalúdku či pretrvávajúcich hnačkách.
Odolnejšie srdce a cievy
Ak máte problémy s vysokým cholesterolom, kuskus by vo vašom jedálničku mal určite nahradiť iné a menej zdravé druhy potravín. Pomôže vám znížiť tlak a predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, odporúča sa dokonca aj diabetikom, hoci treba dbať aj na správne kombinácie.
Zdravé tehotenstvo aj dojčenie
Tiamín by nemal chýbať v jedálničku tehotných žien ani čerstvých mamičiek. V tehotenstve podporuje zdravý vývoj plodu a zároveň mamičke pomáha zvládať zvýšenú záťaž na jej vlastné telo. Po pôrode je zase dôležitý pri dojčení – zásoby tohto vitamínu totiž prechádzajú do materského mlieka a dojčiacej žene môžu chýbať. Nemenej dôležitý je v tomto období aj folát – prírodná forma kyseliny listovej, ktorá sa zvykne tehotným ženám predpisovať aj ako prevencia samovoľného potratu či zníženej imunity.
Antioxidanty, ktoré sa v kuskuse prirodzene vyskytujú, pomáhajú telu tiež bojovať s voľnými radikálmi, spomaľujú starnutie, zlepšujú kondíciu vlasov, nechtov či zubov. Dôvodov, prečo kuskus zaradiť do svojho jedálnička je teda viac.
Kto by sa mu, naopak, mal radšej vyhnúť? Kuskus ako priamy produkt z pšenice rozhodne nie je bezgluténový, takže pokiaľ máte bezlepkovú diétu, táto potravina by pre vás mala byť tabu. Vhodná náhrada za kuskus v tomto prípade môže byť prirodzene bezlepková quinoa, ktorá sa dá využiť veľmi podobne.