Často okolo nej prechádzame bez toho, aby sme vedeli, ako nám môže táto bežná bylinka uľahčiť život a pomôcť nášmu zdraviu. Pre šťastie nemusíš hneď nájsť štvorlístok – niekedy si stačí z jej kvetov pripraviť chutný čaj.
Kvety ďateliny obsahujú množstvo živín vrátane vápnika, chrómu, horčíka, niacínu, fosforu, draslíka, tiamínu a vitamínu C. Takisto sú bohatým zdrojom izoflavónov, ktoré sa používajú ako doplnok pri liečbe vysokého cholesterolu, osteoporózy a ťažkostí pri menopauze.
V prírodnej medicíne sa ďatelina využíva pri liečbe týchto ťažkostí:
Príznaky menopauzy
Ďatelina sa používa na liečbu príznakov menopauzy, a to predovšetkým nepríjemných návalov tepla.
Strata kostného tkaniva
Ďatelina podporuje zdravie kostí najmä vďaka izoflavónom. Tento účel majú aj niektoré vitamínové doplnky s obsahom ďateliny. Jej prínos ocenia najmä ženy po menopauze, ktorým rednú kosti najrýchlejšie.
Rakovina
Niektoré predbežné štúdie naznačujú, že ďatelinu sa oplatí užívať ako prevenciu pred rakovinou prostaty. Užívanie ďateliny podľa vedcov vedie k obmedzeniu množstva prostatického špecifického antigénu (PSA), ktorého majú v organizme viac najmä muži s rakovinou prostaty.
Na druhej strane treba spomenúť, že ďatelina v tele pôsobí podobne ako estrogén, preto by mohla podporiť vznik rakoviny prsníka alebo endometria.
Srdcové ochorenia
Ďatelina je prospešná aj pri starostlivosti o zdravie srdca. Opäť je najúčinnejšia v prípade žien po menopauze.
Pokiaľ si ďatelinu nechcete nazbierať na lúke, môžete si ju kúpiť vo forme čajov, tinktúr, piluliek, kapsúl aj extraktov. Ďatelina je pritom len málokedy jedinou zložkou týchto produktov, často ju možno nájsť v kombinácii s ďalšími bylinkami. Pri používaní lekárenských výrobkov dodržiavajte odporúčania uvedené na obale.
Ako si pripraviť čaj z ďateliny
Jednoducho zalejte jednu až tri čajové lyžičky usušených byliniek horúcou (nie vriacou) vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Pre najlepšie výsledky pite jednu šálku čaju aspoň trikrát denne.