Macerát. Pripravuje sa vylúhovaním drog v studenej vode, spravidla po dobu 6 – 8 hodín. Je to vhodný spôsob najmä pre slizovité drogy (napr. slez, ibiš , ľanové semeno).

Nálev. Pripravuje sa preliatím drog práve vriacou vodou a ich vylúhovaním najviac po dobu 15 minút. Je to najpoužívanejší spôsob pre väčšinu kvetov, listov a vňatí.

Odvar. Droga sa varí vo vode po dobu 1 – 5 minút. Požíva sa najmä pri koreňoch, plodoch a kôre.

Tinktúry. Pripravujú sa najčastejšie maceráciou drogy liehom. Pri bežných drogách je pomer 1 váhový diel drogy na 5 váhových dielov liehu. Lieh s drogou sa naleje do tmavej nádoby a denne sa pretrepáva. Po minimálne týždennej macerácii (optimálna doba je 14 dní) sa výluh scedí a nechá sa 24 hodín v chlade vyčeriť. Číry roztok sa zleje, zvyšok sa prefiltruje, oba výluhy sa zmiešajú a doplnia liehom na pôvodné množstvo.

Extrakty. Extrakty sú zahustené výťažkami z rastlín. Extrakčným médiom môže byť napr. voda, lieh, propylénglykol, glycerín. Môžu byť tekuté alebo suché získané odparením.

Sirupy Jedná sa o koncentrované roztoky cukru s prídavkom bylinného extraktu či cukrom zahusteného vodného výluhu z bylín. Liečivé vínaDo révového či ovocného vína sa pridáva čerstvá alebo sušená bylina.

Rastlinné oleje. Čerstvé alebo sušené byliny sa nakladajú najčastejšie do slnečnicového alebo olivového oleja.

Masti. Extrakty z liečivých rastlín sú často zapravované do najrôznejších masťových základov, v ľudovom liečiteľstve najmä do bravčovej masti.